
Súľovské skály
Súľovské skály je
slovenská národní přírodní rezervace a jediné skalní
město na Slovensku, tvořené slepenci*. Na relativně malém území přírodní rezervace se nacházejí nejrůznější geomorfologické tvary - skalní věže, skalní jehly, jeskyně, skalní okna a brány, skalní hřiby či další skály často bizarních tvarů. Mezi známé útvary patří například Gotická brána nebo puklinová jeskyně Šarkania diera. V Súľovských skalách se nachází také zřícenina Súľovského hradu.
*Slepenec neboli konglomerát je pevná sedimentovaná hrubozrnná hornina. Jde o zpevněný ekvivalent štěrků. Hornina je složená ze stmelených zaoblených valounů větších než 2 mm. Tento název se vztahuje jen na horniny s převahou opracovaných (zaoblených) úlomků, pro ostrohranné úlomkové usazené horniny se používá název brekcie.
Súľov
Podle archeologických nálezů bylo místo, na kterém hrad stojí, osídleno již ve třináctém století. V roce 1550 byl hrad zničen požárem, dočkal se však opravy v původním rozsahu.
Ještě v roce 1730 se na hradě zdržovalo vojsko a hrad ak plnil funkci. Hrad přestal být střežen v roce 1780. Zemětřesení v roce 1858 objekt těžce poškodilo, od té doby již nebyl opraven a postupně chátral. Mezitím ještě hrad vyhořel a dnes z něj zůstaly jen fragmenty zdiva nalepené na skalách.
Súľov-Hradná
Jedná se o dvojici vesnic, který byly
sloučeny do jedné obce v roce 1898. Obec se stala známou díky scenérii okolních skal a také Súľovskému hradu, který se na těchto skalách tyčí.
Prázdný kemp Štefánik
 |