Międzyzdroje
Německé jméno pro toto město je Misdroy, tak se město jmenovalo až do jeho připojení k Polsku po druhé světové válce v roce 1945. Ještě v první třetině devatenáctého století byly Mezizdroje malou rybářskou vesnicí. Avšak již od konce osmnáctého století přicházela do kontinentální Evropy z Anglie móda mořských koupelí a rekreace u moře se i v Prusku, jehož byly Mezizdroje v té době součástí (a to od roku 1715), stávala čím dál oblíbenější. V Mezizdrojích se začala situace měnit od roku 1832 a již v roce 1835 vznikají první rekreační objekty.
Międzyzdroje
17. Dělostřelecká baterie
- Janogród
17. stálá dělostřelecká baterie Międzyzdroje - Janogród (17 BAS) umístěná v Biała Góra.
Po druhé světové válce začalo námořnictvo hledat místa na pobřeží,
kde by se mohly nacházet dělostřelecké baterie. Měly sloužit jako
obrana proti vylodění a zajišťovat bezpečnost pobřeží a lodních cest. Rozhodnutím velitele námořní základny ve Świnoujście byl pro tento účel vybrán komplex bývalé německé palubní dělostřelecké školy Kriegsmarine nacházející se v Janogródu (dnes Biała Góra) u Międzyzdroje.
Na konci 40. let začala s obrovským množstvím práce a prostředků
výstavba zařízení pro 17. stálou dělostřeleckou baterii, jednoho z
11 objektů tohoto typu na polském pobřeží. Výstavba trvala až do poloviny 50. let.Postaveny
byli čtyři stanoviště pro 130 mm kanóny (včetně dvou třípatrových), dálkoměrný bunkr, dvě věže řízení palby a budovy technické podpory. Armáda opustila oblast na počátku 90. let. Některé z úkrytů se nacházejí na hoře Gosań.
Baltský park miniatur v Mezizdrojích
Park miniatur s třiceti modely známých staveb z několika zemí kolem Baltského moře a s modelovou železnicí na ploše 500 metrů čtverečních.
Příchod bouře
nad Pomořanský záliv Pomořanský záliv je záliv Baltského moře v jeho jihozápadní části na pobřeží Polska a Německa. Na východě zasahuje až k obci Jarosławiec, zatímco na západě jej ohraničuje pobřeží ostrova Rujana. Na jihu tvoří jeho hranici severní břeh ostrovů Uznojem a Wolin.
30.7.2023 v 11:20 hod
11:36 a začíná pršet
11:45 neprší, ale přímo leje
12:20 už svítí slunce
Bouřku jsme pozorovali na
místním molu Molo v Międzyzdrojích - 395 m dlouhé molo zasahující do Baltského moře z pláže v Międzyzdrojích. Má také status námořního přístavu.
Molo má železobetonovou konstrukci a sahá severozápadně do Pomořského zálivu od pláže na ostrově Wolin . Nachází se vedle amfiteátru v centrální části pláže Międzyzdroje.
Nadmořská
výška, že by okolo nuly
Nadmořská výška se standardně měří od střední hladiny nejbližšího moře. Jako střední hladinu moře chápeme průměrnou úroveň hladiny, která zohledňuje příliv, odliv i sezónní výkyvy. Konkrétní nadmořská výška určitého místa je pak svislá vzdálenost od tohoto bodu udávaná nejčastěji v metrech nad mořem.
V České republice je nadmořská výška vztahována k hladině Baltského moře. Nebylo tomu tak vždy, za Rakouska-Uherska se jako výchozí bod bralo Jaderské moře v Terstu. Československo, které vzniklo v roce 1918, tento způsob měření převzalo a až do roku 1955 jej používalo. Teprve ve zmíněném roce se u nás začal používat tzv. Baltský výškový systém.
Zajímavostí je, že oba systémy, které se na našem území využívaly, se liší zhruba o 0,46 metru
- střední hladina Jaderského moře je vyšší.
|
|
Přímo u moře |
V kempu |
|